canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Bir De Aretha Franklin'den Dinlemeniz Gereken 12 Şarkı
Pek çok müzik otoritesine göre gelmiş geçmiş en büyük kadın vokal olan Franklin, bunu hem kendi şarkılarıyla hem de başkalarına ait efsanelere kattığı eşsiz yorumlarıyla kazandı. Karşınızda bir de Franklin'in sesinden dinlemeniz gereken 12 efsane!
The Thrill Is Gone
Bilinenin aksine bu şarkı B.B. King'den de önce, ilk olarak 1951 yılında Ray Hawkins tarafından yazıldı ve kaydedildi. Franklin'se bu efsaneyi 1970'te yeniden yorumladı.
Young, Gifted And Black
Franklin’in 1972’deki aynı adlı albümünde yer alan bu şarkı bir Nina Simone bestesi. Şarkı, Simone tarafından oyun yazarı arkadaşı Lorraine Hansberry anısına 1969’da yazıldı ve söylendi.
Respect
İlk olarak Otis Redding tarafından yayınlanan Respect, Redding'li haliyle pek büyük bir başarı yakalayamadı ama Franklin versiyonuyla tüm dünyanın aklına kazındı.
Eleanor Rigby
Eleanor Rigby, 1966 yapımı bir The Beatles şarkısı. The Beatles'ın Revolver adlı albümünde yer alan bu efsane büyük ölçüde bir Paul McCartney bestesi. Franklin ise bu şarkıya 1970'teki This Girl's In Love With You adlı albümünde yer verdi.
My Way
Comme d'habitude adlı bir Fransız şarkısının altyapısı ve Paul Anka’nın eşsiz sözlerinden oluşan My Way’i ilk olarak 1969 yılında Frank Sinatra’dan duyduk. Şarkı o kadar başarılı olduk ki Elvis’ten The Sex Pistols’a pek çok defa yeniden yorumlandı. Ama Franklin’in şarkıya kattıkları bambaşka.
(I Can't Get No) Satisfaction
Gelmiş geçmiş en uzun soluklu rock grubu The Rolling Stones’un Satisfaction adlı şaheseri, 1965 yılında pek çok listede bir numaraydı. Özgünlük peşinde koşan ama istediği özgünlüğe hiçbir şekilde ulaşamayan bir adamın hikayesini anlatan şarkı, 1968’de ise Franklin ile birlikte tekrar hatırlandı.
Son Of A Preacher Man
1968’de ilk olarak Franklin’e götürülen Son Of A Preacher Man, Franklin’in reddetmesi üzerine Dusty Springfield tarafından kaydedildi. Sonrasında Franklin şarkıyı yeniden değerlendirdi ve 1970’te kendi albümünde de bu şarkıya yer verdi.
Rolling In The Deep
Pek çok kişi bunun gerçek olduğuna inanmasa da karşınızda 4 dakika 5 saniyelik bir gerçek duruyor. Adele'e dünya çapındaki başarısını kazandıran Rolling In The Deep, Franklin yorumuyla 2014 yılında karşımıza çıktı.
I Will Survive
Franklin cazda olduğu kadar soul ve diskoda da adeta bir otorite. Gloria Gaynor’ın 1978’de dilimize dolanan efsanesi de Franklin’in elinde oldukça farklı bir hale dönüşüyor. Hatta aralarda ufak Beyoncé esintileri de mevcut.
No One
Alicia Keys, Franklin'e bizzat kendisi bu şarkıyı söylemesini teklif etti. Franklin de bu nazik ricayı kırmadı. Franklin bu şarkıyı duyduğunda, şarkının R&B'den ziyade reggae tarzıyla daha ilginç olabileceğini düşündü. Hakikaten de öyle oldu.
At Last
Tüm zamanların en romantik şarkılarından biri olan Etta James şaheseri At Last, Aretha Franklin'in caz yorumuyla daha da bir duygusallaşmış.
I Say A Little Prayer
Dionne Warwick'in 1967'de kaydettiği I Say A Little Prayer, şarkının yazarları tarafından daha yavaş tempolu bir şarkı olarak düşünüldü. Franklin'in yorumu da yazarların söyledikleri doğrultusunda. Belki de orijinalinden çok daha karanlık.
Kendi Şarkılarına Gelirsek
Onlar da aynı yeniden yorumları gibi unutulmaz. Bu sesi daha uzun yıllar duyabilmek dileğiyle...