canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Tarihi Olaylardan Esinlendiğini Muhtemelen Bilmediğiniz 7 Şarkı
Söz uçar, yazı kalır, notalarsa geleceğe taşır. Belki de her gün yolda dinlediğiniz bu şarkıların tarihin tozlu sayfalarından ilham alması ve geçmişte kalmış yaşanmışlıkları günümüze taşıması bunun en büyük kanıtı.
The Cranberries - Zombie
Özellikle nakaratı hepimizin aklında yer etmiş olan bu şarkı, İrlanda Ordusu'nun topraklarındaki İngiliz birliklerini bombalamasını konu alıyor. 1993'te yaşanan bu talihsiz olayda iki çocuk hayatını kaybeder ve o kara günün simgesi olurlar. Çoğu sanatçının da benzer tepkisiyle karşılanan iki ülke arasındaki bu sürtüşmeler maalesef uzun yıllar sürdü.
Nena - 99 Luftballons
Bizi 80'lerden selamlayan 99 Luftballons, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan, herkesin tetikte olduğu soğuk savaş dönemini anlatıyor. Şarkıdaki karakter 99 tane kırmızı balon satın alır ve bunları sırf zevk için serbest bırakır. Bunu tesadüfen iki ülkenin sınırında yapar ve balonlar iki ülkenin de radarına girer. Sonrasındaysa karakter kendisini bir anda bombaların ve savaş uçaklarının arasında bulur.
Bastille - Pompeii
Pompeii, Antik Roma'nın en göz alıcı şehirlerinden biriydi ama MS 79 yılında, yakınlarındaki Vezüv Yanardağı'nın patlamasıyla gerçek anlamda kül oldu. Bastille'in 2013'te yayınladığı bu şarkı da tam olarak bu olayı anlatıyor.
Billy Joel - We Didn't Start The Fire
Billy Joel bu şarkıyı 80'lerin sonunda, John Lennon'ın oğlu Sean'la yaptığı bir görüşmeden sonra kaleme aldı. Anlatmak istediğiyse o günlerde yaşanan ve özellikle kendi kuşağının tanık olduğu talihsiz olaylardı. Bu şarkıda en geniş yer tutan olay şüphesiz ki Amerika ve Rusya arasındaki soğuk savaş. Şarkının mesajıysa bu olanların hiçbirinden kendi kuşağının sorumlu olmadığı.
Cherry Poppin Dedies - Zoot Suit Riot
Kendimizi hareketli ritminde kaybettiğimiz Zoot Suit Riot, 1943 yılının Los Angeles'ını konu alır. O yıl, Kaliforniya'nın güneyine yerleşen Amerikan Servisi ile Los Angeles'taki Amerikalı ve Meksikalılardan oluşan halk oldukça gergin zamanlar geçirdi ama bu olaylar uzunca bir süre pek ciddiye alınmadı. Olayların resmen bir sorun olarak kabul edilmesiyse İspanyol siyasetçi Jose Diaz'ın öldürülmesiyle oldu.
U2 - Sunday Bloody Sunday
Bu şarkı da Zombie gibi İrlanda ve İngiltere arasındaki gerginliği konu alıyor. İrlanda'nın ilk Kanlı Pazar'ı 1920'de yaşandı. İngiliz birlikleri, aynı yıl öldürülen İngiliz ajanlarının öcünü almak için bir futbol maçında, maça gelen kalabalığın üstüne ateş açtı. İkinci Kanlı Pazar ise 30 Ocak 1972'deydi. İngiliz birlikleri bu kez, insan hakları için yapılan yürüyüşlerde 13 İrlandalıyı öldürdü. U2'nun 1983'te yayınladığı Sunday Bloody Sunday, İrlanda'nın bu iki kara gününü anlatıyor.
Simple Minds - All The Things She Said
Şarkı, grubun solisti Jim Kerr tarafından 1986'da yazıldı. Kerr o günlerde, İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra yıllarca Rusya'da tutulan Polonyalı siyasi suçlularla ilgili bir hikaye okumaktaydı. Okudukları onu oldukça etkiledi hatta dediğine göre o mahkumlardan birinin karısından alıntılanan bir cümle, şarkının ana fikrini oluşturdu. Şarkı, Rusya'da tutsak olan siyasi suçluların uzun süreli tutsaklıklarında, eşlerinin yaşadıklarına değinmekte.