canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Aktivist Kadın Müzisyenler
Müzik, fikirleri dünyaya yaymanın belki de en güçlü yollarından biri. Pek çok müzisyen de esasında tam olarak bunu yapıyor. Bazıları bir gece vakti hissettiklerini notalara dökerken, bazıları da müziğini ve şöhretini dünyayı değiştirmek ve doğruları savunmak için kullanıyor. Karşınızda müzik dünyasının güçlü ve mücadeleci 7 kadını!
Joan Baez
Böyle bir liste yapıp Joan Baez'i en tepeye koymamak olmazdı. Baez'in aktivistliği 1956'ya dayanıyor. Baez, Martin Luther King'in o dönem yaptığı konuşmalarının ve fikirlerinin onu daha on üç yaşındayken gözyaşlarına boğduğunu birçok röportajında dile getirdi. Sanatçı o günlerden beri, savaşlardan kadın haklarına pek çok konuda tepkisini gösteriyor.
Nina Simone
Simone, insanların renklerine göre sınıflandırılmasını en sert şekilde eleştiren seslerden biri. 1955'te başlayıp 1968'e kadar devam eden Afroamerikan Sivil Haklar Hareketi'ne neredeyse başlangıcından sonuna kadar destek veren Simone, müziğinin en büyük meyvelerini o dönemlerde verdiğini de sık sık dile getirdi.
Lady Gaga
Lady Gaga, şöhretinin verdiği gücü en iyi şekilde kullanan müzisyenlerden biri. LGBT haklarını savunan konuşmalarıyla sürekli dikkat çeken sanatçı, bu amaca hizmet eden pek çok derneğin etkinliklerinde de yer almayı ihmal etmedi. Hatta çok yakın iki kadın arkadaşının nikahını kendisi kıyabilmek için ne yapıp ne edip bir kiliseden papazlık unvanı bile aldı.
Patti Smith
Patti Smith de yıllardır toplumsal konularda sesini duymaya alışkın olduğumuz bir müzisyen. Smith, 80'lerin başında daha çok AIDS hastaları için yardım konserlerine destek verdi. Günümüze kadar çocuk ölümlerinden savaşlara birçok önemli konuda sessiz ve ezilen kitlelere destek olan sanatçı hala onların sesi olmaya devam ediyor.
Beyoncé
Cinsiyet ayrımcılığı ve kadın hakları konusundaki en hassas ve en güçlü isimlerden birisi şüphesiz Beyoncé. Pek çok şarkısında kadınlara güç vermeye çalıştığını bizzat dile getiren efsane ses, ayrıca kadın ve eşcinsel bireylere karşı Donald Trump'ın politikalarına karşı da yüksek perdeden eleştirilerde bulundu.
M.I.A.
M.I.A. Hindistan'daki kadın ve çocuk haklarını savunan bir ses. Sanaçtı, İngiltere'de yaşıyor olsa da ana vatanı Hindistan'da bizzat bulunarak mücadele etmekten çekinmiyor ve kazandığı paranın büyük bir bölümüyle, hem İngiltere hem de Hindistan'da kadın ve çocuk haklarını savunan, şiddet karşıtı ve yoksullara yardım eden pek çok derneğe destek veriyor.
Tori Amos
Amos, RAINN (Rape, Abuse & Incest National Network) adlı, Amerika'nın cinsel saldırı karşıtı derneklerinden birinin hem en büyük destekçilerinden biri hem de ilk sözcüsü. Şu an bu görevini devretmiş olsa da derneğin kurulmasında Tori Amos'un büyük yardımları oldu ve hala desteğini eksik etmiyor.