canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Müzik Endüstrisine Başkaldıran 7 Şarkı
Her ne kadar müzisyenlerin hayatları biz normal insanlara oldukça çekici gelse de, belki de en zorlu yaşam tarzlarından biri müzisyenlik olabilir. Çünkü müzisyen, bir derdini insanlarla paylaşmak ya da bir mesaj vermek için uğraşırken, o müzisyenin çalıştığı hemen herkes kazandığı paranın peşinde. Karşınızda müzik endüstrisinin karanlık yüzüne karşı dik duruşunu bozmayan 7 şarkı!
Maroon 5 - Harder To Breathe
Maroon 5'ın daha protest zamanlarından kalan bu şarkı, ekibin üzerinde hissettiği baskının bir dışa vurumu. Baskının kaynağıysa hep aynı, sevilen tarzından şaşmasın diye ekibi sürekli sınırlayan yapım şirketi.
Sam Smith - Money On My Mind
Smith bu şarkıda çalıştığı menajerler, kayıt şirketi yöneticileri ve prodüktörlerin iş paraya gelince taktıkları o sanatsever maskeleri nasıl bir anda çıkardıklarından bahsediyor.
Mika - Grace Kelly
Patronları Mika'nın tarzını biraz daha güncel ana akıma benzetmesini istedi. Mika da bu şarkıda kabul görmek için daha önce kabul gören birini taklit etmenin nasıl bir şey olduğunu açık açık anlatarak patronlarından intikamını aldı.
The Ting Tings - That's Not My Name
Çalıştıkları kayıt şirketi tarafından uzunca bir süre bekletilen ve en son aynı şirket tarafından kovulan ikilinin ilk çalışması That's Not My Name, esasında tamamen eğlence amaçlı yazıldı. Anlaşılan ekibin yaşadıkları o kadar sertmiş ki şarkı bu kadar iyi niyetle yazılmış olmasına rağmen ikili kovuldukları şirkete dokundurmadan edememiş.
Cee Lo Green - Forget You
Cee Lo Green'in The Lady Killer adlı albümünde yer alan bu şarkıda Green, şarkılarını beğenmeyen ve gerekçe olarak da "Para kazandırmaz." diyen yöneticilerini yerden yere vuruyor. Şarkıda "unuttuğu" kişilerse, bugüne kadar hep önünü kesen patronları.
Pink Floyd - Have A Cigar
Dark Side Of The Moon'un başarısıyla yıldızı parlayan Pink Floyd, akıl almaz satış başarısının da ardından, çalıştığı plak şirketinin yöneticileri tarafından bir anda fazla sevilmeye ve pohpohlanmaya başladı. Ekip, samimiyetsiz yöneticilerinin söyledikleri içi boş cesaret söylemlerini ise Have A Cigar'la ölümsüzleştirdi.
Heart - Barracuda
Heart bu şarkıda müzik endüstrisinde yaşadığı sıkıntıları tepeden tırnağa ele almış. Ekip, bu şarkı yayınlanmadan önce çalıştığı kayıt şirketinden ayrılmış ve yeni bir şirketle anlaşma imzalamıştı. Önceki şirket bu durumun intikamını ekibin yayınlamak istemediği kayıtlarını bir bir yayınlayarak almaya çalıştı ama bu savaşın galibi efsanevi Barracuda ile Heart oldu.