canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
The Beatles'ın Defalarca Yorumlanan 12 Şarkısı
The Beatles, şüphesiz dünya müziğine çok şey katmış bir ekip. Onlar yıllar önce sahneden inmiş olabilir ama şarkıları hala sahnelerde söylenmeye devam ediyor. İşte 12 efsane isimden, The Beatles şarkıları...
The Supremes - I Want To Hold Your Hand
I Want To Hold Your Hand, John Lennon - Paul McCartney ikilisi tarafından sadece bir saatte yazıldı ve The Beatles'ı Amerika listelerinde ilk kez zirveye çıkaran şarkı oldu.
Arctic Monkeys - All My Loving
Jane Asher bir dergi için Paul McCartney'le röportaj yapıyordu ama o röportaj sonra yıllar süren bir ilişkiye dönüştü. İşte o ilişki bir sabah McCartney'in aklına birtakım cümleler getirdi ve o cümleler önce şiire, sonraysa All My Loving'e dönüştü.
Ella Fitzgerald - Can't Buy Me Love
Can't Buy Me Love, sözleri Paul McCartney tarafından yazılmış şarkılardan biri. Ayrıca en çok yeniden yorumlanan The Beatles efsanelerinden. Şarkıyı "Yes Man" filminde Jim Carrey ve Zooey Deschanel'den de dinlemiştik. Fitzgerald'ın yorumuysa bambaşka.
Billy Joel - A Hard Day's Night
"A Hard Day's Night" kalıbı aslında yorucu bir günün ardından Ringo'nun söylediği bir söz. Şöyle ki, ekip bütün gün çok çalışmıştı ve tam da Ringo "Yorucu bir gün oldu." diyeceği anda havanın çoktan karardığını görüp "Yorucu bir günün gecesi" deyiverdi. Bu gündelik sayılabilecek sözleriyse unutulmaz bir şarkının temellerini attı.
Ray Charles - Eleanor Rigby
Şarkı Eleanor Rigby ve Father Mackenzie isimli iki yaşlı ve yalnız insandan bahsediyor. İşin ilginç yanı İngiltere'de St. Peter kilisesi mezarlığında tam da bu isimlerin yazılı olduğu iki mezar taşı var. Ama Paul McCartney, şarkıdaki isimlerin kesinlikle onlardan gelmediğini söylüyor.
Bee Gees - A Day In The Life
İlham bazen gazete sayfalarında, haber yazılarında bulabilir sizi. John Lennon'a tam da bu oldu. Gazetede okuduğu birkaç haberden bir anda çok etkilendi Lennon ve A Day In The Life'ı ortaya çıkardı.
Elvis Presley - Hey Jude
Bizim yıllardır "Hey Jude" diye bildiğimiz şarkının orijinal adı "Hey Jules"tu. Paul McCartney şarkıyı John Lennon'ın oğlu Julian'a yazmıştı. Sonralarda adı her ne kadar bir çizgi film karakteri Jude'la değiştirilse de, şarkı hep Julian'ın kalmıştır.
Sarah McLachlan - Blackbird
Gazete haberlerinden, dünyada olup bitenlerden etkilenen tek isim John Lennon değildi. Paul McCartney, Amerika'da siyahilerle ilgili yaşanan bir olaydan ve yargının siyahilere yaptığı haksızlık ve ayrımdan etkilenerek Blackbird'ü yazdı .
Nina Simone - Here Comes The Sun
İngiltere'de pek de sık olmayan güneşli bir nisan sabahında yazıldı Here Comes The Sun. George Harrison, önce Eric Clapton'la birlikte Clapton'ın evinin bahçesinde biraz yürüdü, sonraysa aniden gelen bir ilhamla hemen orada oturup bu şarkıyı yazdı.
Joe Cocker - Something
George Harrison verdiği röportajlarda şarkıyı özel birine yazmadığını söylemişti. Ama o zamanki eşi Pattie Boyd, yıllar sonra kitabında, şarkının bizzat kendisine yazıldığını hatta Harrison'ın bir gün gitarını alıp şarkıyı sadece ona çaldığını yazdı.
Michael Jackson - Come Together
Timothy Leary, bir dönem LSD ile ilgili deneyler yapan bir psikiyatristti ve LSD'nin yasaklanmasıyla da hapse atıldı. O günlerde Leary, kendisi için bir kampanya başlatmak ve kampanya için de John Lennon'dan bir şarkı istedi. " Come Together" bu istek üzerine yazıldı. Ama Lennon'ın yazdığı bu şaheser, sadece bir kampanya şarkısı olmaktan çok uzaktı.
Joan Baez - Let It Be
Aslında The Beatles'ın aklında "Get Back" isimli bir "geri dönüş, sorunları geride bırakma" şarkısı vardı. Ama çalışmalar sırasında bahsi geçen anlaşmazlıklar büyüdü, hatta George Harrison stüdyoyu terk etti ve şarkı "Let It Be"ye dönüştü.