canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Nilüfer Yanya 101
Karşımızda İngiltere'nin havasından, suyundan en çok da müziğinden etkilenmiş bir isim var; Nilüfer Yanya! İlk olarak Londra sahnelerinde parlayan 22 yaşındaki genç yetenek, İngiltere'nin son yıllarda çıkardığı en iddialı yıldız adaylarından. Yakın gelecekte isminin büyük puntolarla yazılacağından eminiz.
The Florist
İngiliz bir anne ile Türk bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Yanya, altı yaşındayken dedesinden kalan piyanoyu çalarak müziğe başladı. İlk kaydını erken denilebilecek bir yaşta; 10 yaşında gerçekleştirdi. Söz yazmaya ve gitar çalmaya ise 12 yaşında başladı.
Hey
Sıra dışı yeteneğini müzikseverlerle buluşturan ilk çalışma, Pixies'in Hey şarkısını yeniden yorumlamasıyla oldu. Hatta bu şarkıyla Hot Fuzz, The World’s End ve Baby Driver gibi filmlerinin yönetmeni Edgar Wright'ın da dikkatini çekmeyi başardı. Wright'ın 2016 yılının en iyi şarkılarını derlediği çalma listesinde Yanya da yer aldı.
Small Crimes
2016 yılı Yanya'nın asıl çıkış yaptığı yıl oldu. Sırasıyla çıkardığı Small Crimes ve Keep On Calling ile müzik dünyasına yüksek perdeden giriş yaptı. Öyle ki Linkin Park üyesi olan Mike Shinoda'nın Spotify hesabından paylaştığı, Linkin Park'ın 2016'da En Sevdiği 16 Şarkı adlı çalma listesine adını yazdıranlar arasında Small Crimes da vardı.
Keep On Calling
Bazen tek bir şarkı sanatçının nasıl bir tarza sahip olduğunu, nasıl bir yol izleyeceğini ve daha önemlisi nasıl bir potansiyele sahip olduğunu gözler önüne serer. Nilüfer Yanya için o şarkı Keep On Calling!
Golden Cage
Şarkılarında birçok farklı tınıyı bir araya getiren Yanya, müziğinde Nina Simone, The xx ve Jeff Buckley gibi isimlerden izler barındırıyor. Ayrıca Yanya, farklı gitar çalma tekniği ile King Krule'u anımsatıyor.
Baby Luv
Yanya son olarak Baby Luv ile Pitcfork tarafından En İyi Yeni Şarkı ödülünün sahibi oldu. Yine Baby Luv ile Pitcfork'un seçtiği 2017 Yılının En İyi 100 Şarkısı listesinde kendine 18. sıradan yer bularak hatrı sayılır bir başarıya imza attı. 2018'de çıkması planlanan ilk albümünü sabırsızlıkla bekliyoruz.