canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Ahmet Ertegün Keşifleri
Ahmet Ertegün, ülkemizden çıkan belki de en büyük yetenek avcısıdır. 1947 yılında kardeşiyle birlikte aile dişçileri Dr. Vahdi Sabit'ten aldıkları borçla Atlantic Records adında bir kayıt şirketi kurdular ve günümüz müziğini şekillendirmeye başladılar. İşte bu büyük dehanın dünyaya kazandırdığı değerlerden birkaçı...
Ben E. King
Günümüzde bile birçok yeteneğin esin kaynağı olmaya devam eden King, siyahilerin ezildiği yıllarda Ertegün'ün desteğiyle müzik hayatını devam ettirdi.
Aretha Franklin
Columbia Records'taki başarısızlık dolu yılların ardından Ertegün'le masaya oturan Franklin'in yıldızı Atlantic Records etiketiyle çıkardığı ilk albümüyle parladı.
Ray Charles
Müzik hayatının başında yaşadığı talihsizliklerin ardından intihar etmeyi bile düşündü Charles. Ta ki Ertegün kapısını çalana kadar...
Bee Gees
İlk yıllarında kariyeri kötü giden ekip Ertegün ve ortağı Arif Mardin sayesinde yeni şeyler denemeye cesaret buldu ve tarihe adını altın harflerle yazdırdı.
Otis Redding
Soul müziğin genç yaşta hayata veda eden kilometre taşı Redding, profesyonel müzik hayatında ilk imzasını Ertegün'le attı.
Crosby, Stills, Nash & Young
Yine bir Ertegün keşfi olan bu dörtlü Atlantic Records yıllarında da sonrasında da gerek solo gerek grup olarak kariyerlerine başarılı bir şekilde devam etti.
Roberta Flack
Killing Me Softly adlı şaheseri dünyaya kazandıran Flack, bar köşelerinden Ertegün sayesinde kurtuldu.
Genesis
Genesis, Ertegün tarafından keşfedildikten sonra, ilham aldığı Atlantic Records sanatçılarıyla birlikte çalışma fırsatı yakaladı ve ekibin yıldızı parladı.
The Rolling Stones
Ertegün, kendi yapım şirketlerini kurmayı düşünen Rolling Stone üyelerini tek tek ikna ederek, belki de grubun yok olmasını engelledi.
Eric Clapton
Clapton daha The Yardbirds'ün utangaç gitaristiyken, Ertegün onu ve arkadaşlarını dünyanın ilk rock yıldızlarından biri yaptı.
Tori Amos
Kısa süren Y Kant Tori Read macerasının ardından Amos ilk solo kayıtlarını Atlantic Records stüdyolarında aldı.
Led Zeppelin
Gelmiş geçmiş en önemli ekiplerden biri olan Led Zeppelin, hard rock kavramının esamesinin okunmadığı o yıllarda Ertegün sayesinde piyasada tutundu. Milyonlarca hayranının ısrarına rağmen bir araya gelmeyen grup, 2007 yılında kendilerini keşfeden Ertegün'ün anısına tekrar bir araya geldi ve unutulmaz bir konsere imza attı.
Rock And Roll Hall Of Fame
Abisi Nasuhi Ertegün'ün anısına kurduğu bu müze adeta bir zaman tüneli niteliğindedir. Rock And Roll Hall Of Fame'de bir yere sahip olmak, müzik dünyasında büyük bir onur ve gurur kaynağıdır.