canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
İçine Erkek Sineğin Bile Giremediği 12 Grup
Şu sıralar çok popüler olmasa da pek çok dönem sadece kadınlardan oluşan gruplar oldukça göz önündeydi. Sadece her biri birbirinden güzel kadınlardan oluştuğu için değil, dönemin müziğine de yön verdikleri için bu grupların yeri her zaman ayrı oldu. Karşınızda içine erkek sineğin bile giremediği 12 grup!
The Supremes
Belki de en eski girlbandlerden biri The Supremes. Zira kuruluş tarihi 1959. Ekip 10 defa vokal değiştirdi ama galiba ekip dağıldıktan sonra enkazdan bir tek Diana Ross canlı çıkabildi.
The Pointer Sisters
60'larda kulüplerde çıkarken, Ahmet Ertegün'ün kurduğu Atlantic Records tarafından keşfedilen ekip yıllarca disko topunu döndüren belki de en önemli isimlerden biri oldu. Başta 4 kişi olarak müzik yapan ekip, son yıllarında 3 kişi sahne almaya başladı. Ekibin ilginç bir aile yapısı da vardı. Ekibe katılıp ayrılan üyelerin her biri Pointer soyundan, yani akrabalar.
Sister Sledge
1971'de kurulan bu ekip de The Pointer Sisters gibi akraba çevresinden toplanmış. Sledge kardeşler hala yola devam etmekteler ve disko topunun daha da parlamasına destek vermekteler.
The Bangles
The Bangles 80'lerde ortaya çıktı ve 80'lerin sonuna kadar da listeleri kasıp kavurdu. 1989'da yollarını ayıran ekip üyeleri 2000'de tekrar bir araya geldi ve hala devam ediyor birliktelikleri.
Bananarama
Bananarama, popüler müzik tarihinde, eski şarkılara elektronik tarzda remiksler yapan ilk ekiplerden biri. İngiliz üçlü en çok Shocking Blue'nun Venus'ına kattığı kendi yorumu ve tamamı kendisine ait olan Cruel Summer'la biliniyor.
TLC
Her şeyiyle tam bir 90'lar grubu olan TLC, o dönemin R&B tarzını en iyi yansıtanlardan ve bu tarzın en unutulmazlarından biri. Ekip 1990'dan 2007'ye kadar tam kadro devam etti. 2007'deyse onları ayıran, Lisa "Left Eye" Lopes'un ölümü oldu. İki kişi yoluna devam eden ekip, bugün de pek çok R&B sanatçısının esin kaynaklarından biri.
Spice Girls
1994'te 5 süper güzel kadının birleşimiyle meydana gelen ve adeta bir Power Rangers robotu misali ortalığı dağıtan bir gruptu Spice Girls. 2000 yılında yollarını ayıran ekip, 2007'de tekrar bir araya geldi ama bu ikinci birliktelik sadece 1 sene sürdü. Ardından 2012'de özlemlerine yenik düşen beşli aktif olarak yeni bir şeyler üretmese de hala bir arada.
En Vogue
En Vogue, kimi müzik eleştirmenleri tarafından Amerika'nın İngiliz Spice Girls'e cevabı diye de nitelendirilmekte. Ama bu sefer karşımızdaki ekip bir dörtlü. Bu fantastik dörtlü güzellikleriyle adından söz ettirdi bir hayli ama Spice Girls'ün popülaritesiyle başa çıkamadı maalesef.
Destiny's Child
Destiny's Child, Beyoncé'nin 1990 yılında gençlik hevesiyle kurulmasına öncülük ettiği, sonrasındaysa 2006'da dağılmasına sessiz kaldığı oldukça önemli bir ekip. Beyoncé'ye olan katkıları ve dolayısıyla pop müziğe etkileri tartışılmaz.
Atomic Kitten
1997 yılında çalışmalara başlayan Atomic Kitten, 2004'te dağıldı ve aynı yıl yaptıkları hatanın farkına vararak yeniden birleşti. Liverpool'lu ekip akranları kadar parlamamış olsa da müzik dünyasının hatırı sayılır üçlülerinden.
t.A.T.u.
Rus kökenli bu ikili özellikle eş cinselliğe olan olumsuz bakışın yavaş yavaş azaldığı dönemde, eş cinsel bir ikili olarak ortaya çıkarak dikkatleri üzerine çekti. 2003 yılında Rusya adına Eurovision'a katıldı ve üçüncü oldu. Şimdilerdeyse ortalıkta pek görünmemekte.
Haim
California kökenli bu pop rock grubu oldukça taze. Kuruluş yılı 2007. İlk albümü Days Are Gone'la güzel bir çıkış yapan ekip daha uzunca bir süre beraber müzik dünyasının puslu yollarında ilerlemeyi hedefliyor gibi.