canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Sözleri Ryan Tedder Tarafından Yazılmış 13 Efsane
Ryan Tedder'ın müzik hayatının başlangıcı oldukça tatsız. Tedder, küçükken katıldığı bir müzik yarışmasında gösterdiği başarının ardından canlı yayında yarışmayı düzenleyen yapım şirketiyle bir kontrat imzaladı ama daha sonra şirketin bunu sadece göstermelik yaptığını öğrendi. Günümüzde ise bunu Tedder'a yapan kişiler büyük ihtimalle bir hayli üzgün. İşte Tedder'ın kaleminin gücünü gösteren 13 efsane!
Beyoncé - Halo
Tedder bu şarkıyı yazdığı sırada bi turneden yeni dönmüştü ve turne sırasında Aşil tendonu kopmuştu. Evden çıkması yasak olduğu ve çok sıkıldığı için çok yakın arkadaşı ve bir şarkı yazarı Evan "Kidd" Bogart'ı evine çağırdı. İkili Tedder'ın evindeki stüdyoya girdi ve tamamen sıkıntıdan Beyoncé için bir şarkı yazdı. Şarkının esin kaynağı ise Beyoncé'nin Jay-Z ile yaşadığı ilişki.
Colbie Caillat - Brighter Than The Sun
Tedder'ın 15 yaşından beri arkadaşı olan Caillat'a hediye ettiği şarkı, ilişkilerde yaşanan iniş çıkışları konu alıyor.
Jennifer Lopez - Do It Well
Bu 2000'ler efsanesi de Tedder'ın kaleminden çıkma. Hatta Tedder, bu şarkının prodüktörlüğünü de üstlendi.
Fray - Love Don't Die
The Fray'in gitaristi Joe King, Ryan Tedder'ın liseden arkadaşı. "Rakip takımlarda futbol oynardık. Birbirimizi de pek sevmezdik. Ama aynı endüstrinin içinde ayakta kalmaya çalışınca birbirimize çok sağlam bağlandık." diyor King, Tedder ve ekibi için. Tedder bu şarkının hem söz yazarı hem de prodüktörü.
Adele - Turning Tables
Los Angeles'taki bir stüdyoya giden asansöre Tedder ve elinde bir sürü balonla Adele bindi. Tedder balonların arkasında kim olduğunu görmek için balonları patlatmaya başladı. Tamamı bitmeden asansörün kapısı açıldı ve Adele "Bu adam kim olduğunu sanıyor da böyle bir harekete kalkışıyor?" diye düşünerek stüdyoya gitti. Tesadüfen aynı stüdyoya giren ikili, birlikte ilk projelerini gerçekleştirdi.
Birdy - Wings
Birdy günümüz müziğinin genç yeteneklerinden. İlk olarak Bon Iver'ın Skinny Love'ını yeniden yorumladığında duyduğumuz bu ses, Tedder'ın dikkatini bir hayli çekti. İlk başta böyle büyük bir isimle çalışmaktan bir hayli korktuğunu söyleyen Birdy, sonrasında Tedder'ın kendisine verdiği cesaret ve özgüven için ona çok teşekkür etti.
James Blunt - Bonfire Heart
Blunt bu şarkıyı Tedder ile birlikte yazmasının nedenini tek cümleyle şöyle özetliyor: "Ryan, müzikte ardığım hiperaktivitenin en güncel örneklerinden biri.".
Leona Lewis - Bleeding Love
Tedder'ın kaleminden çıkan Bleeding Love, sadece 2000'lerin sevilen bir şarkısı değil ayrıca bir rekortmen. Lewis bu şarkıyla birlikte o güne kadar İngiltere'de 3 haftada en çok satan şarkı ünvanıyla dönemsel bir rekor kırdı.
Ella Henderson - Ghost
Henderson ve Tedder, Henderson'ın ilk şarkısı için birlikte stüdyoya girdiler. Henderson o anları şöyle anlatıyor: "Daha Ryan Tedder'la tanışmanın şokunu üzerimden atamadan o, Ghost için bir nakarat yazmış ve bestelemişti bile. Nakaratı duyduğum anda kendimi böyle bir adamla birlikte çalışabildiğim için şanslı hissetmiştim."
Jordin Sparks - Battlefield
Sparks da ilk şarkısında Tedder ile birlikte stüdyoya girenlerden. Tedder'ın hem sözlerini yazdığı hem de prodüktörlüğünü yaptığı Battlefield, ayrıca Jordin Sparks'ı dünyaya tanıtan ilk şarkı oldu.
Gwen Stefani - Baby Don't Lie
Baby Don't Lie, No Doubt ile adını duyduğumuz Gwen Stefani'nin son solo çalışması This Is What The Truth Feels Like'ın belki de en sevilen şarkılarından biri. Tedder bu şarkıyı Gwen Stefani, Noel Zancanella ve Benny Blanco ile birlikte yazdı.
Maroon 5 - Maps
Bu şarkının yazar kadrosu da Baby Don't Lie ile aynı. Tek fark, Stefani yerine Adam Levine kadroya dahil oldu.
Ellie Goulding - Burn
Tedder da Goulding de bu şarkıyı yaparken birbirlerinden çok şey öğrendiklerini röportajlarında hala belirtiyorlar. Ayrıca Goulding, bu şarkının canlı olarak söylemeyi en çok sevdiği şarkılardan biri olduğunu da ekliyor.