canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Rock Yıldızlarına İlham Veren Kadın
Dinlediğimiz en güzel şarkılara ilham kaynağı olmuş bir kadın var. Aşk şarkılarının gizli olmayan öznesi Pattie Boyd, zamanında George Harrison ve Eric Clapton ile yaşadığı büyük aşklarla bir dolu anlatılmayan hikayenin başkahramanı haline geldi. İşte o hikayelerden birkaçı…
The Beatles - Something
George Harrison her ne kadar bu şarkıyı yazarken aklında kimsenin olmadığını söylese de eski eşi Pattie Boyd, 2007 yılında yayınladığı otobiyografisinde Harrison’ın bu şarkıyı yazmasındaki en büyük etkenin kendisi olduğunu söylüyor. Boyd'a göre Harrison'ın yazdığı en iyi şarkı ise Something.


The Beatles - For You Blue
İlk olarak George’s Blues olarak düşünülen şarkı, daha sonra For You Blue adı ile efsanevi Let It Be albümünde yer aldı. George Harrison, bu şarkıyı yazarken hayatının aşkı Pattie Boyd’un mavi gözlerinden ilham alarak yazdığını yıllar sonra yaptığı bir röportajda açıkladı.
Eric Clapton - Layla
Layla bir bakıma karşılıksız bir aşkın acılı ifadesi. Eric Clapton, yakın arkadaşı George Harrison’ın eşi Pattie Boyd’a umutsuzca aşık olur. Aşkını tıpkı Mecnun’un Leyla’ya duyduğu aşka benzetir ve bu şaheserle herkesin gözü önünde aşkını ilan eder. Boyd konu hakkında şöyle konuştu: ”Eric bu şarkıyı yazdığında açıkçası pek de mutlu olmamıştım çünkü o sıralarda hala George ile evliydim ve bu etkileyici şarkının Eric’in bana olan aşkını anlattığını herkes gibi ben de görebiliyordum."
George Harrison - So Sad
1980’de yayınlanan otobiyografisinde bahsettiğine göre Harrison, şarkıyı 1972’de Manhattan’daki bir otelin antetli kağıtlarına yazdı. Harrison bu şarkıyı yazdığı sıralar Boyd’la olan evliliklerinin yavaş yavaş sonlarına geliyorlardı. Boyd ve Harrison'ın sonlanmakta olan evliliklerini anlatan şarkı 1974’te, Boyd’la resmi olarak ayrılana kadar yayınlanmadı. Ardından yine o sene çıkan Dark Horse albümünde kendine yer buldu.
Eric Clapton - Wonderful Tonight
Eric Clapton bu şarkıyı, 1976’da dışarı çıkmak için hazırlanan kız arkadaşı Pattie Boyd’u beklerken yazdı. Boyd olanları şöyle anlatıyor: “Yukarıda akşam için hazırlanırken onun aşağıda gitarıyla bir şeyler çaldığını duyabiliyordum. Aşağı inmem o kadar uzun sürdü ki açıkçası beni haşlayacağından korkuyordum ama aksine heyecanlı bir şekilde bana doğru geldi ve ‘Bunu kesinlikle dinlemen gerekiyor!’ dedi.”
Eric Clapton - She's Waiting
Eric Clapton birçok şarkısında olduğu gibi bu şarkıyı da eşi Pattie Boyd’dan ilham alarak yazdı. O sıralar evliliklerinde sorunlar yaşayan çift, zorlu bir dönemden geçiyorlardı. Clapton bu sefer de eşinin daha iyi birisini beklediğini hissetmesi üzerine duygularını notalara dökerek bu acıklı şarkıyı yazdı.
Eric Clapton - Old Love
Birlikte geçirdikleri dokuz yılın ardından boşanan Eric Clapton ve Pattie Boyd, geride birçok anı ve bu anıları kendisine konu edinmiş pek çok şarkı bıraktılar. Clapton’ın bu ayrılığın hemen ardından kaleme aldığı Old Love da o şarkılardan biri. Boyd yıllar sonra bir röportajında, Clapton’ın böylesine hassas bir konu hakkında şarkı yazmasına oldukça üzüldüğünü ve bu durumun kendisinin daha çok üzülmesinden başka bir işe yaramadığını dile getirdi.