canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
Paranın Bozamadığı 7 Şarkı
Günümüz dünyasında herkesin peşinde koştuğu parayı elde ettikten sonra eskisi gibi kalmak çok zor. Statü, kredi kartı limitleri, güzellik gibi ölçülebilir şeylere önem verilen maddi dünyada, paranın değiştiremediği pek çok müzisyen de var. İşte o müzisyenlerden birkaçı ve paraya başkaldırışları.
Madonna – Material Girl
Marilyn Monroe’nun Gentlemen Prefer Blondes filmindeki sahnesine göndermede bulunan Madonna, klibin sonunda tüm pahalı hediyelerin arasından kendisine papatya veren delikanlıyı seçiyor. Bu hareketiyle de "material girl" olmadığı mesajını tüm dünyaya vermiş oluyor.
Aloe Blacc - I Need A Dolar
Aloe Blacc’in bu şarkısı bazı eleştirmenler tarafından ekonomik durgunluğun marşı olarak nitelendirildi. Blacc, bir dergiye verdiği röportajda bu söylemlere katıldığını ve şarkıyı yazmasındaki asıl amacın maddi sıkıntı yaşayan insanların hayatlarına dikkat çekmek olduğunu söyledi.
AC/DC - Moneytalks
Grubun kurucu üyeleri Malcom ve Angus Young kardeşler tarafından kaleme alınan şarkı, paranın kadın erkek ilişkilerine olan etkisini iğneleyici bir şekilde dile getiriyor.
Pink Floyd – Money
Modern yaşamın insanlar üzerindeki etkilerine pek çok kez yer veren Pink Floyd, Money şarkısında paranın ve zenginliğin insanlığa olan etkilerini iğneleyici bir şekilde anlatıyor.
The Beatles - Taxman
Grup üyeleri henüz yeni yeni para kazanmaya başlamışken fark ediyorlar ki kazançlarının çoğu vergilerle birlikte geri gidiyor. Şarkıyı bu olaydan yola çıkarak yazan George Harrison, aynı zamanda Adam West'in baş rolünde olduğu Batman dizisinin müziğinden de ilham aldığını belirtti.


ABBA – Money, Money, Money
Money, Money, Money, ünlü müzikal Mamma Mia’da Meryl Streep tarafından da yorumlanmış bir ABBA efsanesi. Ekip bu şarkıda zenginlerin dünyasında maddi sıkıntılarla başa çıkmanın nasıl bir şey olduğunu anlatıyor.
Aerosmith – Eat The Rich
Joe Perry ve Steven Tyler tarafından bodrum kattaki bir stüdyoda yazılan Eat The Rich, servetlerinden dolayı diğer insanlara yukarıdan bakan zenginleri konu alıyor. Tyler, şarkıyı yazmalarında zor durumda olan insanların küçümsenmelerine katlanamamalarının büyük rol oynadığını da dile getiriyor.