canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
2014'te Müziğe Geri Dönen Efsaneler
Her yıl olduğu gibi 2014 de müziğin rotasını belirleyen müzisyenlerin geri dönüşüne sahne oldu. Her biri başarılı değildi belki de ama bu isimlerin yeni çalışmalarını dinlemenin verdiği heyecan başarısının önüne geçebiliyor. İşte 2014'te müzik dünyasına geri dönen efsaneler!
Bruce Springsteen - High Hopes
Yılın ilk geri dönüşünü 14 Ocak'ta Bruce Springsteen yaptı. High Hopes adlı albümüyle onuncu kez dünya listelerinde 1 numaraya yerleşen "Patron" uzunca bir süre tacı kimselere kaptırmadı.
Within Temptation - Hydra
Symphonic rock tarzının öncü ekiplerinden Within Temptation, 22 Ocak'ta Hydra'yı yayınladı. Albüm dünya genelinde büyük başarı yakalayamamış olsa da hayranlarını kesinlikle tatmin etti.
Paul Rodgers - The Royal Sessions
2013'ü caz ve blues klasiklerini yeniden yorumlayarak geçiren Rodgers, 4 Şubat'ta bu yorumlarını derlediği bir albümle raflarda yerini aldı. The Royal Sessions adeta bir derlemeden çok yeni şarkılardan oluşan yeni bir çalışma gibi. Bu düşüncede Rodgers'ın usta yorumunun payı da var tabi.
Kylie Minogue - Kiss Me Once
Avustralyalı şarkıcı 12. stüdyo albümünü 14 Mart'ta yayımlayarak 4 yıllık araya bir son vermiş oldu. İngiltere listelerinde büyük başarı elde etse de, albüm, çoğu eleştirmen tarafından "Fazla zorlama." olarak nitelendirildi. Zevkler ve renkler tartışılmaz diyoruz, yorumu size bırakıyoruz.
Anastacia - Resurrection
Anastacia'nın 6. albümünün ilk adımları beş buçuk yıl önce atılmasına rağmen raflarda yerini ancak 2 Mayıs'ta bulabildi. Bunun nedeni ise sanatçının 2. kere meme kanserine yakalanmasıydı. Fakat Anastacia kanseri yendi, kendiyle bütünleşmiş gözlüklerini taktı ve bu yıl Avrupa albüm satışlarında ilk beşte yer almayı başardı.
Blondie - Ghosts Of Download
12 Mayıs'ta karşımıza çıkan bu albümde bambaşka bir Blondie var karşımızda. Eski tarzı rock yerine synthpop tarzını benimseyen deneysel bir çalışma çıkardı grup. Hayranları biraz afallamış olsa da İstanbul'daki konserinde sıcak bir atmosfer karşıladı ekibi.
Tori Amos - Unrepentant Geraldines
14. stüdyo albümünü 9 Mayıs'ta yayınlayan Tori Amos eleştirmenlerden tam not almasının yanında Billboard 200 listesinde ilk 10'a girmeyi başardı.
Michael Jackson - Xscape
Timbaland'in prodüktörlüğünü yaptığı albüm, 3 Mayıs'ta raflardaki yerini aldıktan sonra Michael Jackson'ın İngiltere Listeleri'nde 10. kere 1. olan albümü ünvanını da elde etti. Pop müziğin kralının ölümünden beş yıl sonra unutulmadığı bir kere daha kanıtlanmış oldu.
Jack White - Lazaretto
White'ın 19 yaşında yazdığı şiirlerden ve şarkı sözlerinden oluşan albüm Haziran 2014'te yayınlandı. Lazaretto aynı zamanda ilk haftasında 138.000 kopya satarak Pearl Jam'in 34.000 kopyalık rekorunu da kırdı.
Morrissey - World Peace Is None of Your Business
5 yıllık aranın ardından 15 Temmuz'da sevenlerin beğenisine sunulan albüm, Morrissey'in yaşına rağmen hala harika işler çıkaracağını kanıtlar nitelikte. İçinde aynı zamanda "Istanbul" adında oldukça keyifli bir melodi de var.
Eric Clapton & Friends - The Breeze: An Appreciation Of JJ Cale
Blues ve caz müziğin erken dönemlerinde bu türlerin gelişmesinde büyük rol oynamış JJ Cale anısına yapılmış bir albüm. 29 Temmuz'da raflarda yerini alan çalışma aynı zamanda Eric Clapton'ın yirmi ikinci stüdyo albümü.
Tom Petty and The Heartbreakers - Hypnotic Eye
Grubun 13. stüdyo albümü 29 Haziran'da raflardaki yerini aldı. Billboard 200 listesinde bir numara olan albüm Tom Petty and The Heartbreakers'ın listelerde en tepeye yükselmiş ilk albümüdür ve neredeyse tüm eleştirmenler tarafından tam not almıştır.
Robert Plant - Lullaby and... The Ceaseless Roar
Solo kariyerine devam eden Plant, Lullaby and... The Ceaseless Roar'la hayranlarının karşısına çıktı. Dinleyeni ister istemez Led Zeppelin dönemine götüren sesiyle Plant onuncu solo albümünü 8 Eylül'de yayınladı.
U2 - Songs Of Innocence
Grubun 13. stüdyo albümü 5 yıllık aradan sonra 9 Eylül'de yayınlandı. Apple ile yaptıkları anlaşmayla hayranlarına albümlerini ücretsiz indirme şansı tanıyan grup birçok Apple kullanıcısı tarafından istemedikleri halde müzik listelerine bir müdahale olarak görüldü. Albüm aldığı birçok eleştiriye rağmen müzik listelerinde önemli başarılara imza attı.
Barbra Streisand - Partners
Streisand'in Stevie Wonder'dan John Mayer'a kadar bir çok önemli caz sanatçısıyla bir araya geldiği düet albümü Partners, 16 Eylül'de dinleyici karşısına çıktı.
Lenny Kravitz - Strut
Eski çılgın Lenny'nin daha sakin bir Kravitz olarak karşımıza çıktığı Strut'ın çıkış tarihi 23 Eylül. Eski hayranlarının eleştirilerinin aksine Kravitz tacı takamasa da The Chamber'la ona oldukça yaklaştı.
Tony Bennett & Lady Gaga - Cheek To Cheek
Efsanevi Tony Bennett ve bir çok hayranının inanamayacağı bir şekilde iyi caz söyleyen Lady Gaga'nın ortak çalışması. 19 Eylül'de yayınlanan bu albüm, Gaga'nın aslında ne kadar yetenekli bir sanatçı olduğunu ve kendisini ne kadar farklı yönlerde geliştirdiğinin de göstergesi.
Bryan Adams - Tracks Of My Years
Adams'ın müzikle geçen yıllarını anlatan Tracks Of My Years'ın yayın tarihi 30 Eylül. Bu albümde aynı zamanda Adams'ın birkaç efsanevi melodiye getirdiği yorumları da dinlemek mümkün.
Pink Floyd - The Endless River
Bir yandan Roger Waters'ın eksikliğinin hissedildiği öte yandan David Gilmour'un gitarına duyulan hasreti de gideren The Endless River, 7 Kasım'da yayınlandı. Pink Floyd'un on beşinci ve son albümü olan çalışmada ekip Richard Wright'ın anısına çaldı.
Foo Fighters - Sonic Highways
3 yılın ardından gelen Foo Fighters albümü Sonic Highways, Kasım 2014'te, grubun kuruluşundan tam 20 yıl sonra dinleyici beğenisine sunuldu. Albümün yapım aşaması 8 bölümlük televizyon dizisi olarak yayınlandı ve dizi Dave Grohl tarafından "Amerikan Müzik Tarihi'ne bir aşk mektubu" olarak nitelendirildi.
Queen - Queen Forever
Freddie Mercury'nin bir köşeye attığı kayıtları Brian May aranjmanıyla yeniden düzenlendi ve 10 Kasımda Queen Forever ortaya çıktı. Albümde aynı zamanda eski şarkıların yeniden düzenlenmiş ve restore edilmiş halleri de bulunmakta.
Bryan Ferry - Avonmore
Yıllara meydan okuyan sesi ve görüntüsüyle Ferry müziğe ara vermeyi aklının ucundan bile geçirmiyor ve albüm üstüne albüm çıkarıyor. 17 Kasımda yayınlanan Avınmore daha listelerde kendini gösteremedi ama Ferry'nin gözü her zaman olduğu gibi yükseklerde.
AC/DC - Rock or Bust
Ve karşınızda gerçek bir efsane! AC/DC 28 Kasım'da hayranlarının 6 yıllık açlığını fazlasıyla giderecek bir albümle bir kez daha ölümsüz olduğunu kanıtladı. Çıktığı ilk hafta 11 ülkede 1 numara oldu ve dünyanın geri kalanını da etkisi altına almaya devam ediyor.