canlı yayın
rock
easy
karışık kaset
indie
The Hobbit Serisinin En İyi 7 Şarkısı
320 sayfalık kitaptan toplamda 474 dakika süren 3 efsanevi film ortaya çıktı. Orta Dünya'nın büyüleyici hikayesi müzikleriyle de beyaz perdenin unutulmazları arasına girdi. İşte Radyo ODTÜ Özel Gösterimleri ile tüm Türkiye'den önce izlediğiniz The Hobbit serisinin en güzel 7 şarkısı!
Ed Sheeran - I See Fire
Peter Jackson tarafından seçilen şarkı, Ed Sheeran'ın filmi izleyip çok etkilenmesi ve neredeyse aynı gün içerisinde şarkıyı bestelemesiyle ortaya çıkmıştır. The Hobbit aynı zamanda Ed Sheeran'ın okuduğu ilk kitap olduğu için hayranı olduğu Peter Jackson'ın teklifini düşünmeden kabul etmiştir.
The Hobbit - Blunt The Knives
Şarkı The Hobbit kitabının 1977 yılındaki basımındaki "That's What The Bilbo Baggins Hates" şiirinden esinlenerek yazılmıştır ve şiirle sözler arasında ciddi benzerlikler bulunmaktadır.
Billy Boyd - Edge of Night
Şarkı Lord Of The Rings - Return Of The King filminde izleyenleri o kadar etkiledi ki, Peter Jackson yine bir serinin son filmi olan The Hobbit - The Battle Of The Five Armies filminde şarkıyı tekrar kullanmaya karar verdi.
Bofur's Song - The Man In The Moon Stayed Up Too Late
Bu şarkı aslında J.R.R. Tolkien'in 1962 yılında yayınlanan The Adventures of Tom Bombadil adlı şiir kitabından bir parçadır. Şarkıda Orta Dünya'nın en şamatacı cücesi olan Tom Bombadil'den bahseder. Serinin ilk filminde Kili adlı karakter tarafından söylenmektedir.
Billy Boyd - The Last Goodbye
Filmde yer almamasına rağmen Hobbit Pippin Orta Dünya'ya kendi bestesiyle hoşçakal diyor ve hepimizin tüylerini diken diken etmeyi bir kere daha başarıyor.
The Hobbit - The Misty Mountains Cold
Hobbit hayranları tarafından genellikle "The Dwarf Song" olarak bilinen şarkı Thorin ve yandaşlarının geçmişini açıklamak adına Tolkien tarafından The Hobbit kitabında yazılmıştır. Sözlerinde bazı değişiklikler yapılsa da bestelenirken aslına sadık kalınmaya çalışılmıştır.
Neil Finn - Song of the Lonely Mountain
Finn 2012 yılında Rolling Stone dergisiyle yaptığı röportajda "Peter Jackson bana cüceler gibi düşünmemi şarkıyı buna göre bestelememi tavsiye etti, bunun üzerinde madende geçirdiğim üç karanlık günün ardından (Peter Jackson'ın ofisinden bahsetmektedir) oğullarım Elroy ve Liam'la bu şarkıyı besteledik sanırım artık cüceler gibi düşünebiliyorum" diye kendini ifade etmiştir.